Przejdź do głównej treści

16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć

Międzynarodowa kampania „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć" ma na celu wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem tych praw. W „16 dniach" mieści się także 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu (zastrzelenie przez młodego mężczyznę motywowanego nienawiścią do kobiet i sprzeciwem wobec ich emancypacji kilkunastu absolwentek, które miały odebrać dyplomy ukończenia uczelni technicznej). W kampanii „16 Dni…." co roku bierze udział ponad 2000 organizacji w blisko 158 krajach.  

Edycja 2012

W latach 2007 - 2011 roku Fundacja Autonomia koordynowała działania współpracujących z nią wolontariuszek (do tej pory były to tylko kobiety, choć same działania adresowane były także do mężczyzn i chłopców). Bezpośrednimi działaniami (udziałem w szkoleniach, spotkaniach, zajęciach, lekcjach, pogadankach, projekcjach, konferencjach, marszach, happeningach i innych wydarzeniach) zostało objętych ponad 4000 osób w blisko 60 miejscowościach. Dzięki wykorzystaniu mediów elektronicznych i telewizji tramwajowej wolontariuszki fundacji Autonomia dotarły z antyprzemocowymi spotami do ponad 3 mln. osób. W 2012 roku po raz pierwszy do działań w ramach kampanii włączyli się mężczyźni – studenci i doktoranci z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Liderki i liderzy kampanii 2012 wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych i antyprzemocowych zorganizowanych w dniach 27-18 października.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim działania w ramach kampanii zainicjowała konferencja, która miała miejsce 23 listopada 2012 r. w sali wystawowej A w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33. W dniach 25 listopada - 10 grudnia 2012 na wydziałach i w instytutach liderki i liderzy kampanii poprowadzili prelekcje, odczyty, wykłady, warsztaty, projekcje filmowe etc.

Kampania "16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć" została objęta Honorowym Patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego przez JM prof. dra hab. med. Wojciecha Nowaka.

Edycja 2013

W 2013 roku podczas trwania kampanii "16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć" zorganizowano  warsztaty samoobrony i asertywności oraz budowania pewności siebie prowadzony nowoczesną metodą WenDo. Technika ta głównie skupia się na zrozumieniu swoich potrzeb oraz umiejętności wyznaczania swoich granic fizycznych i emocjonalnych. Warsztaty poprowadziła Agata Teutsch z Fundacji Autonomia.

Zakład Badań Problemów Ludnościowych Instytutu Socjologii UJ, we współpracy z Towarzystwem Interwencji Kryzysowej zorganizował na Uniwersytecie Jagiellońskim seminarium Mężczyźni, przemoc i przeciwdziałanie przemocy poprzez pracę ze sprawcami – między teorią a praktyką. W seminarium udział wzięli: Katarzyna Wojnicka (Dissens - Institut für Bildung und Forschung e.V., Uniwersytet Jagielloński), Anna Lipowska– Teutsch (Towarzystwo Interwencji Kryzysowej), Marcin Dziurok (Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej), Beata Zadumińska (Towarzystwo Interwencji Kryzysowej). 

Stowarzyszenie AllinUJ, we współpracy z Fundacją Autonomia i Towarzystwem Interwencji Kryzysowej zaprosiło na spotkanie Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości. Uczestnicy obejrzeli film poprzedzony komentarzem eksperckim Marcina Dziuroka (Towarzystwo Interwencji Kryzysowej), a po projekcji mogli wziąć udział w dyskusji.

Czy rozmawianie o dotyku może nie być krępujące? A czy może być sexy? Czemu i po co rozmawiać o dotyku? Jak aktywnie się zgadzać i świadomie mówić nie? Czy seks to tylko robienie bez gadania? Czym jest komunikacja w intymnej sytuacji? Czym jest naruszenie czyjejś granicy cielesnej?  - na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy warsztatów Consent czyli zgoda. Zgoda czyli dobra komunikacja, zorganizowanych przez Fundację Autonomia oraz Pełnomocniczkę Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów.

W Instytucie Pedagogiki UJ odbyło się spotkanie z Sylwią Chutnik, działaczką społeczną i pisarką. Była to okazja do rozmów o solidarności, walce o sprawiedliwość, zemście, dziewczynach spod znaku riot grrrls oraz o możliwościach/roli osób tworzących sztukę w zakresie przeciwstawiania się przemocy.

Sprawdź pełny program wydarzeń.

Akcja powstała dzięki współpracy wielu podmiotów. Razem stworzyliśmy Kampanię 16 Dni angażując w to swój czas, emocje, zasoby oraz energię wierząc, że przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć przyniesie pożądane skutki i rezultaty. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!

ORGANIZATORZY:

  • Uniwersytet Jagielloński
  • Autonomia
  • Bezpieczny Student
  • All in UJ
  • Towarzystwo Interwencji Kryzysowej
  • Zakład Badań Problemów Ludnościowych Instytutu Socjologii UJ 
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Kampania  odbyła się Pod Honorowym Patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. dra hab. med. Wojciecha Nowaka.

Edycja 2014

W 2014 roku Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny włączył się w organizację międzynarodowej kampanii "16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć". W tym roku chcieliśmy przeciwstawić się przemocy oraz dyskryminacji ze względu na płeć przy pomocy fotografii. Zorganizowaliśmy akcję zdjęciową "STOP PRZEMOCY". Podczas trwania Kampanii zachęcaliśmy każdego do wzięcia udziału w tym wydarzeniu - wystarczyło, zrobić zdjęcie z kartką, zawierającą zdanie związane z kampanią 16 Dni. Zostały one umieszczone na facebooku i stronach internetowych organizatorów. 

Zorganizowano warsztaty WenDo, projekcje filmów, spotkania, warsztaty, a także konferencję naukową dla pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego "Uczelnia przeciw dyskryminacji"

ZOBACZ PREZENTACJE KONFERENCYJNE: 

Edycja 2015

A co, gdyby ktoś nagle powiedział, że od dziś uczyć się mogą wyłącznie mężczyźni z uwagi na ich status w społeczeństwie? Co, gdyby ktoś nagle zaczął zamykać nam szkoły i uniwersytety, jedne po drugich, wmawiając nam, że nauka jest zła? Co, gdyby powołując się na religię, chciałby nam wmówić, że to Bóg, w którego wierzymy, zabrania nam się uczyć?

Malala Yousafzai – gdy zaczęła swoją walkę, dziewczynka, a obecnie kobieta, nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla, mieszkała w Dolinie Swat w Pakistanie. Rodząc się w tej wiosce, Malala była na przegranej pozycji, ponieważ tam sytuacja społeczna kobiet jest bardzo zła oraz postrzega się je jako gorsze od mężczyzn. Kobiety Doliny Swat  nigdy nie pobierały długo nauk. Ich przeznaczeniem jest prowadzenie gospodarstwa domowego i zajmowanie się rodziną. Jedną z takich kobiet była matka Malali. Za to jej ojciec był człowiekiem oczytanym, który mocno wierzył w edukację i choć niedługo po Malali przyszło mu na świat dwóch synów, on wciąż powtarzał, że „Malala będzie wolna jak ptak".

Nauka dla ojca Malali była wielką wartością, a widząc, jak beznadziejna jest jej pozycja w Dolinie Swat, otworzył prywatną szkołę, do której uczęszczała również jego córka. Kiedy Malala miała 10 lat, do jej wioski przybyli Talibowie, którzy za pomocą rozgłośni radiowej Mułła FM głosili swoje przekonania. Przywódca Talibów – Fazlullacha – chciał poprzez audycje zawładnąć umysłami i sercami ludzi z doliny, aby móc przejąć władzę nad Pakistanem. Na antenie swojej rozgłośni mówił o rolach kobiet i mężczyzn, co wolno robić,  a czego nie wolno. Nakłaniał ludzi do wyrzucania telewizorów i niesłuchania amerykańskich stacji radiowych. Potrafił też napadać na domy mieszkańców doliny i niszczyć ich odbiorniki. Rozgłośnia zyskała uznanie obywateli. Talibowie zaczęli poprzez nią namawiać dziewczęta, aby nie uczęszczały do szkół. Imiennie gratulowano każdej, która zdecydowała się zrezygnować z nauki. W końcu doszło do wojny. Do 2008 roku w Pakistanie zniszczonych zostało prawie 400 szkół.

Sytuacja stawała się coraz bardziej groźna. Ojciec Malali bał się sypiać we własnym domu, w obawie o bezpieczeństwo swojej rodziny, gdyby Talibowie polowali na niego za to, że pomagał dzieciom z wioski w pobieraniu nauk. Jego szkoła miała już wtedy ponad 3 budynki. Pewnego dnia zgłosił się do niego reporter BBC, prosząc, aby wyznaczył jedną z swoich uczennic do prowadzenia bloga na temat codziennego życia pod reżimem Talibów. Malala uprosiła ojca, aby to ona mogła pisać te artykuły. Nie posiadając jednak internetu, raz w tygodniu odbywała z dziennikarzem rozmowę, a on zamieniał jej słowa w artykuły publikowane pod pseudonimem Gul Makai. Malala nie mogła się przyznać, że to ona jest autorką tych tekstów, jednak z czasem zaczęła występować w wielu stacjach telewizyjnych, gdzie razem z ojcem sprzeciwiała się działalności Talibów. Walczyła o to, by móc się normalnie uczyć i żyć. W końcu Talibowie zwrócili na nią uwagę. Dostawała listowne pogróżki, aż 9 października 2012 roku, wracając ze szkoły, została postrzelona przez 3 napastników. Malala miała dużo szczęścia, ponieważ trafiona w jej głowę kula przebiła jej czaszkę, ale nie naruszyła mózgu. Jej stan był tragiczny, podejrzewano utratę zdolności mowy i niedowład jednej ręki. Szybko przewieziona do szpitala, została poddana kilkugodzinnej operacji. Niestety, było to za mało. Pod osłoną nocy trafiła do szpitala w Wielkiej Brytanii, gdzie specjaliści zajęli się rekonstrukcją jej twarzy i walką o to, by pozostała zdrowa. Malala stała się sławna, wszyscy dowiedzieli się o jej losach po tym, jak Talibowie wydali ogłoszenie, w którym przyznali się do wykonania zamachu na Malalę, grożąc, że skończy tak każda nieznająca swojego miejsca kobieta.

Malala nie dała się jednak zastraszyć. Wystąpiła w ochronie praw człowieka na konferencji UNICEF, niedługo później odebrała liczne pokojowe nagrody, między innymi wspomnianą już wcześniej Nagrodę Nobla. Malala stała się symbolem walki o prawa dziewcząt do nauki. Podczas swoich wystąpień odnosiła się do konieczności powszechnego dostępu do edukacji. Obecnie prowadzi fundację Malala, która walczy o to, by każdy, niezależnie od płci, mógł bezpiecznie się uczyć. Malala ma dopiero 18 lat, a już stara się zmienić otaczający nas, okrutny świat.

Jednak czy naprawdę muszą się dziać tak tragicznie rzeczy, aby prawo do bezpiecznej nauki i życia było dostępne na całym świecie? Czy może właśnie dzięki edukacji uda nam się kiedyś osiągnąć taki stan wszędzie, w każdym miejscu na ziemi?

W 2015 roku podczas kampanii 16 Dni postanowiliśmy skupić się na temacie bezpiecznej edukacji. 

Edycja 2016

Hasłem przewodnim kampanii na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2016 roku było „Poczuj różnicę”. Podczas tych 16 dni na naszej uczelni zajmowaliśmy się tematyką consentu, czyli świadomej zgody na seks.

Ten ważny, ale i delikatny temat, chcieliśmy zaprezentować w sposób subtelny i nieoczywisty. Komunikację oparliśmy o zestawienie dwóch faktur - różowego, miękkiego futra oraz chropowatego, szarego betonu. Te dwie faktury miały symbolizować to, co różni seks za zgodą obu stron, od zbliżenia, gdy tego niezbędnego przyzwolenia brakuje. 

Przez cały czas trwania kampanii publikowaliśmy na facebooku Bezpiecznego Studenta UJ infografiki dotyczące consentu, a także materiały multimedialne - relację ze spotkania "Uczelnia wolna od dyskryminacji", spot promocyjny czy wideo z finału akcji, który odbył się na Kampusie UJ. Wtedy na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej stanęły pudła z tajemniczą zawartością, które pozwalały namacalnie poczuć różnicę.

Edycja 2017

W 2017 roku w ramach akcji "16 dni" we współpracy z Fundacją Autonomia przygotowaliśmy szereg broszur informacyjnych dotyczących przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji.

Zorganizowaliśmy też seminarium Dyskryminacja i przemoc na uczelni - obecność nieusprawiedliwiona.

Edycja 2018

W dniach 25 listopada - 10 grudnia 2018 r. zaplanowano między innymi:

1-2 grudnia 2018 r., warsztat WenDo dla studentek i doktorantek UJ realizowany przy współpracy z Fundacją Autonomia

W razie pytań, zapraszam do kontaktu: bezpieczny.student@uj.edu.pl

Edycja 2019

W dniach 25 listopada - 10 grudnia 2019 r. zaplanowano między innymi:

W razie pytań, zapraszam do kontaktu: bezpieczny.student@uj.edu.pl

Znajdź nas również