O co w ogóle chodzi z tym "Tak Znaczy Tak"?

Prawdopodobnie słyszałyście/ słyszeliście o „Nie znaczy nie". Jeśli ktoś mówi, że nie, to nie. Ale co, jeśli nic nie mówi? Wielu ludzi myśli, że jeśli ktoś nic nie mówi, to znaczy „idę na całość". Ale zakładanie, że ktoś się zgadza, wtedy gdy nic nie zostaje powiedziane, prowadzi do wielu problemów. Możesz przypuszczać, że ktoś chce posunąć się dalej. Ale może wcale tak nie jest. To, że ktoś nic nie mówi, to nie znaczy, że mówi "tak".

Pamiętaj: Tylko Tak Znaczy Tak

To, że masz na sobie takie, a nie inne ubrania...
To, że się lubicie...
To, że nic nie powiedziałaś/eś...
To, że robiłaś/ robiłeś to wcześniej...
To, że jesteś mężczyzną...
To, że poszłaś/ poszedłeś na randkę...
To, że "się zrobiłaś/ zrobiłeś"...

To nie znaczy, że się zgadzasz! Tylko tak znaczy tak!

Rozmawiajcie ze sobą!

Zgoda to wzajemne porozumienie werbalne, fizyczne i emocjonalne, które nie jest wymuszone manipulacją, groźbami lub psychologicznymi gierkami.

Zgoda jest doświadczeniem całego ciała. To nie tylko werbalne „tak" lub „nie" - to bycie uważnym/ uważną na swojego partnera/ swoją partnerkę, ale też przyglądanie się sygnałom fizycznym i emocjonalnym.

Zgoda musi być zawsze wzajemna (obie osoby muszą się zgodzić) i nigdy nie jest dana raz na zawsze i na wszystko. Możesz chcieć się zatrzymać w każdym momencie, można zmienić zdanie, i to że zgodziłaś/ zgodziłeś się na jedną rzecz, nie oznacza, że zgadzasz się na cokolwiek innego.

Zgoda i otwarta komunikacja są kluczem do pozytywnych doświadczeń seksualnych dla wszystkich zaangażowanych.

Komunikuj się na każdym kroku. Jak?

Może najpierw spytasz? Może trzeba by coś powiedzieć zanim po prostu pójdziesz w to?

Wielu / wiele z nas czuje nieśmiałość mówiąc o seksie. Ale lepiej jasno coś powiedzieć niż zranić kogoś lub robić rzeczy, których nie chcesz.

Naprawdę jest ważne żeby PYTAĆ zanim podejmiesz jakąkolwiek aktywność seksualną. Obowiązkiem osoby inicjującej aktywność seksualną jest wcześniej zapytać. Skąd możesz wiedzieć czy możesz, jeśli nie spytasz?

Kiedy mamy odwagę pytać i mówić o tym, czego chcemy i o tym czego nie chcemy, możemy poprawić nasze relacje i zwiększyć szanse na dobre doświadczenia seksualne.

Ważne jest, żeby umieć powiedzieć: "tak", "nie" albo "przystopuj". Masz prawo przerwać w każdej chwili. Masz prawo do przystopowania, masz prawo do czasu na zastanowienie się, czego tak naprawdę chcesz.

Podstawy

 • Niech będzie dla Ciebie samej / samego jasne, jakie są Twoje granice i wartości związane z seksualnością. Bądź ze sobą szczera/ szczery.

 • Pytaj, zanim pójdziesz dalej.

 • Niech rozmowy o seksie staną się częścią Twoich relacji.

 • Powiedz swojemu partnerowi / swojej partnerce, co lubisz. Jeśli chcesz, żeby osoba, z którą uprawiasz seks zrobiła coś inaczej – mów o tym wprost.

 • Mów szczerze, jeśli czujesz się zakłopotana / zakłopotany rozmawianiem o seksie

Czy nie jest tak, że gadanie zepsuje atmosferę, nastrój?

Nie, nie zepsuje. Komunikacja, rozmawianie jest najważniejsze dla dobrych doświadczeń seksualnych. Odnosi się to także do sytuacji, w których podejmujemy decyzję i komunikujemy, że nie chcemy relacji seksualnej.

Rozmawianie o granicach i pragnieniach seksualnych pomaga w tym, żeby obie osoby czuły się bardziej komfortowo. Ludzie czują się bezpieczniej wiedząc, gdzie przebiega granica. A jeśli zmienisz zdanie, łatwiej jest odnieść się do już rozpoczętej rozmowy.

Seks... O co ta cała afera?

Media, przyjaciółki / przyjaciele i dorośli wydają się mieć obsesję na punkcie seksu. Czy to naprawdę taka wielka sprawa?

Seks może być ważnym, mocnym doświadczeniem. W ramach edukacji seksualnej w niektórych szkołach uczymy się o częściach ciała, rozmnażaniu, współżyciu, antykoncepcji, chorobach przenoszonych drogą płciową (STI) i HIV. Niestety dużo mniej mówi się o tym, co to oznacza dla nas emocjonalnie być aktywną / aktywnym seksualnie.

Masz prawo do bezpieczniejszego seksu. I chodzi tu zarówno o emocjonalne, jak i fizyczne bezpieczeństwo

Szukaj informacji, dowiaduj się więcej na temat seksu i seksualności. Bądź na bieżąco. Kiedy wiesz więcej o seksie, łatwiej Ci podejmować lepsze decyzje na temat tego, co jest dobre dla Ciebie.

Ostrzeżenie! gierki psychologiczne i miłosne, poczucie winy i zagrożenia: Napaść/ przemoc seksualna często nie polega na fizycznym wymuszeniu. Osoba może zostać zmanipulowana albo zmuszona do robienia rzeczy, na które nie ma ochoty. Może nawet powiedzieć „tak". Ale to nie jest prawdziwa zgoda. Nie zmuszaj nikogo do powiedzenia „tak". Nie zmuszaj nikogo do seksu, gdy wiesz, że ta osoba w zasadzie nie ma na to ochoty

Jak to powiedzieć, czyli kilka pomysłów na komunikację:

 • Naprawdę cię lubię. Czy mogę cię pocałować?
 • Hm, wiesz, że czasami „zapominamy" używać prezerwatyw?
 • Czuję że, kiedy nie jesteś zabezpieczony, nie mogę się zrelaksować i cieszyć seksem. Zawsze powinniśmy mieć zapas prezerwatyw!
 • Bardzo lubię się z Tobą całować; możemy spróbować czegoś więcej?
 • Bardzo Cię lubię, ale nie jestem gotowa/ gotowy na seks
 • Uwielbiam to co robisz z językiem! Czy mogę cię pocałować tutaj?
 • Nie idę do łóżka z ludźmi, kiedy są pod wpływem alkoholu albo narkotyków.
 • Czy dla Ciebie to jest ok? A może chcesz zrobić coś innego?
 • Bez prezerwatywy? Seksu nie będzie!
 • Nie wydajesz się przekonana / przekonany do tego. Przystopujmy. Co się dzieje?
 • Hm, przystopujmy.
 • Co chciałabyś/ chciałbyś żebym zrobił/ zrobiła?
 • Nie jestem pewien, czego w tej chwili chcę. Przystopujmy na chwilę

UWAGA! MANIPULACJA:

!
 • Gdybyś mnie naprawdę kochał / kochała to zrobił(a)byś to...
 • Daj spokój. To będzie dla mnie ogromna przykrość jeśli tego nie zrobimy...
 • Co? Jesteś gejem / lesbijką czy co?
 • Moja ostatnia dziewczyna / chłopak to zrobił / zrobiła. Nie bądź taki spięty / taka spięta.
 • Miałem zamiar kupić ci...... Ale, skoro nie chcesz...
 • Słuchaj, i tak powiem wszystkim na uczelni, że to zrobiłaś / zrobiłeś.
 • Zerwę z tobą
 • Pożałujesz tego: skrzywdzę Ciebie / Twoje zwierzę / zniszczę twoje rzeczy.
Każdy ma prawo do seksualności bez przemocy.

Jak zapobiegać przemocy seksualnej?

Przemocy seksualnej można zapobiec tylko wtedy, gdy cała społeczność, wspólnota zobowiązuje się do tworzenia kultury szacunku, w której każdy ma prawo do seksualności bez przemocy.

Oto kilka wskazówek:

Rozmawiaj z chłopcami i mężczyznami na temat płci, podważaj oczekiwania odnośnie do tego, co to znaczy "być mężczyzną" i kwestionuj taki wizerunek "kobiecości", który dewaluuje kobiety.

Praktykuj zgodę: tylko TAK oznacza TAK. Zgoda to wzajemne porozumienie werbalne, fizyczne i emocjonalne, do którego dochodzi bez manipulacji, groźby lub gierek psychologicznych. Kiedy nie ma zgody, to nie jest to seks, to jest napaść/ atak.

Bądź aktywnym obserwatorem/ aktywną obserwatorką. Przyjmij, że twoim obowiązkiem jest reagować/ interweniować (oczywiście biorąc pod uwagę Twoje bezpieczeństwo), gdy widzisz lub słyszysz seksistowskie, rasistowskie i homofobiczne postawy, zachowania i komentarze. Są to akty przemocy, które sprawiają, że nasze społeczeństwo/ wspólnota nie jest bezpieczna.

Nie wspieraj finansowo seksizmu. Nie kupuj czasopism, filmów, gier, muzyki, wideo i innych produktów, które przedstawiają kobiety w poniżający sposób. Bądź uważna/ uważny i krytyczna/ krytyczny, komunikaty te mogą być subtelne.

Powiedz "nie" zawstydzaniu kobiet poprzez nazywanie ich "dziwkami". Nie ma czegoś takiego jak "dziwka". Gdy seksualność kobiet jest oceniana, kontrolowana i degradowana, dochodzi do promowania kultury przemocy wobec kobiet

Tekst powstał w oparciu o materiały
Victoria Women's Sexual Assault Centre (www.vwsac.com)
Opracowanie: Agata Teutsch, Fundacja Autonomia

 

Jeśli zostałaś pokrzywdzona / zostałeś pokrzywdzony przestępstwem na tle seksualnym, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Tu znajdziesz listę podmiotów, które udzielają bezpłatnego wsparcia w Krakowie:

www.bezpieczny-student.uj.edu.pl/gdzie-szukac/ pomoc-ofiarom-przestepstw/krakow

Możesz także skorzystać z pomocy Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem:

www.bezpieczny-student.uj.edu.pl/gdzie-szukac/ pomoc-ofiarom-przestepstw/ogolnopolska-siec

Od stycznia 2014 roku w Polsce obowiązuje nowy tryb ścigania przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości. Są to aktualnie przestępstwa ścigane z urzędu. Dotyczy to: zgwałcenia, nadużycia stosunku zależności lub wykorzystania krytycznego położenia oraz wykorzystania bezradności innej osoby lub upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej w celu doprowadzenia do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności. Funkcjonują nowe rozwiązania dotyczące prowadzenia przesłuchań osób pokrzywdzonych tymi przestępstwami w celu zminimalizowania ich negatywnych przeżyć. Zawiadomienie o przestępstwie, jeżeli składa je osoba pokrzywdzona, powinno ograniczyć się do wskazania najważniejszych faktów i dowodów. Przesłuchanie osoby pokrzywdzonej w charakterze świadka przeprowadza sąd na posiedzeniu, w którym mają prawo wziąć udział prokurator, obrońca oraz pełnomocnik osoby pokrzywdzonej.

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego, skorzystaj z oferty programu „Stacja Konstelacja": www.konstelacjalwa.pl/stacja_konstelacja.html

Więcej informacji na temat bezpłatnej pomocy psychologicznej w Krakowie: www.bezpieczny-student.uj.edu.pl/gdzie-szukac/pomoc-psychologiczna

Opracowanie: Katarzyna Jurzak-Mączka
(wykorzystano materiały Ministerstwa Sprawiedliwości)