Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji

Każdy z nas ma czasami w życiu jakiś trudny moment. Czasami okazuje się, że również inne osoby przechodziły przez bardzo podobne problemy w życiu. Warto wymienić się doświadczeniami, jak radzić sobie w kryzysie.

Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji (SOWA) to działający we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie ośrodek przeznaczony dla osób studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych oraz studiach doktoranckich. Ośrodek oferuje cykl spotkań interwencyjnych oraz pomoc w organizacji dalszej opieki psychoterapeutycznej lub psychiatrycznej. Spotkania prowadzone są w paradygmacie interwencji kryzysowej z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb osób studiujących. Pomoc udzielana jest bezpłatnie i bez konieczności oczekiwania w długiej kolejce.

Na wizytę warto przyjść w przypadku każdego problemu emocjonalnego czy życiowego, którego nie możesz samodzielnie rozwiązać. SOWA nie zastąpi psychiatry czy psychoterapeuty, ale pomoże Ci rozeznać się, czy potrzebujesz takiej wizyty. Osoby pracujące w ośrodku znają się na specyfice problemów osób studiujących.

SOWA oferuje:

  • interwencję w kryzysach psychicznych;
  • wsparcie w adaptacji;
  • promocję zdrowia i edukację prozdrowotną;
  • pomoc w poszukiwaniu opieki psychiatrycznej i psychoterapeutycznej.
Godziny działania SOWA i numery telefonów specjalistów znajdziesz na stronie:

https://www.sowa.uj.edu.pl.

W ośrodku pracują osoby posiadające doświadczenie w zakresie interwencji kryzysowej, psychologii i prowadzeniu terapii. Osób pracujących w SOWA osoby studiujące nie spotkają na uczelni ani na wykładach.

W SOWA obowiązują podobne zasady poufności jak w systemie ochrony zdrowia, co w praktyce oznacza utrzymanie tajemnicy na temat korzystania z pomocy w ośrodku.

SOWA przyjmuje zgłoszenia od osób, które:

  • nie widzą sensu w swoim życiu, mają myśli lub plany samobójcze;
  • często są w złym nastroju, płaczą, widzą świat w czarnych barwach;
  • mają problemy ze snem lub występują u nich zaburzenia apetytu;
  • mają trudności ze skupieniem na zajęciach oraz uczęszczaniem na nie z powodu swojego stanu psychicznego;
  • nie widzą sensu w dalszym studiowaniu;
  • borykają się z trudnymi życiowymi wydarzeniami, doświadczyły prześladowań, przemocy, utraty kogoś bliskiego;
  • używają leków, narkotyków w celu poprawy nastroju czy uspokojenia się.

W SOWA organizowane są spotkania grup wsparcia w różnych obszarach tematycznych (na przykład „Wzmacnianie zasobów” dla osób, które chciałyby wzmocnić poczucie własnej wartości, wypracować strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach). Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://sowa.uj.edu.pl/grupy-wsparcia.

SOWA organizuje również wykłady otwarte (dla wszystkich zainteresowanych osób). Tematem wykładów są zagadnienia dotyczące promocji zdrowia psychicznego wygłaszane przez specjalistów w swoich dziedzinach.