Honorowa Laudacja Studencka 2020 dla Katarzyny Jurzak

13 czerwca przyznano Laudacje Studenckie - studenckie nagrody dla osób zatrudnionych na uczelni, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju uniwersytetu i wspierają młode pokolenie społeczności akademickiej. Laudację Honorową otrzymała Katarzyna Jurzak, Pełnomocniczka Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów oraz kierowniczka Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ

Laudacje Studenckie to nagroda przyznawana od 2013 r. przez Samorząd Studentów UJ w trzech kategoriach:

1. "Mentor studenta" - dla osób zatrudnionych na stanowiskach dydaktycznych;
  2. "Pomocna dłoń" - dla osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych;
  3. Laudacja Honorowa.

O przyznaniu nagrody w dwóch pierwszych kategoriach decyduje liczba głosów oddanych przez osoby studiujące w plebiscycie, laureata lub laureatkę Laudacji Honorowej wskazuje kapituła nagrody.

Tegoroczną Laudację Honorową przyznano Katarzynie Jurzak, Pełnomocniczce Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów oraz kierowniczce Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ.

W tekście Laudacji Honorowej, wygłoszonej ku czci Laureatki, Marcelina Kościołek, Przewodnicza Samorządu Studentów UJ, wskazała, że nagroda dla Katarzyny Jurzak "to podziękowanie za odwagę, determinację i troskę o studentów i studentki naszej Alma Mater". Przewodnicząca podkreśliła, że "to dzięki tegorocznej Laureatce możemy czuć się w murach naszej Uczelni bezpiecznie". W Laudacji wskazano na zaangażowanie Katarzyny Jurzak w różnego rodzaju aktywności krajowe i międzynarodowe, spotkania ekperckie, konferencje, publikacje, ale przede wszystkim - w działania na rzecz zapewniania bezpieczeństwa niemal 40 000 osób studiujących na Uniwersytecie.

Pełnomocniczka Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów UJ, dziękując za przyznaną Laudację Honorową wskazała, że "warunkiem wysokiej jakości kształcenia jest zapewnienie bezpieczeństwa i przeciwdziałanie dyskryminacji". Odwołała się do § 4 ust. 2 Statutu UJ, który stanowi, że „Uniwersytet przeciwdziała dyskryminacji i zapewnia równe traktowanie wszystkich członków wspólnoty uczelni”.

Katarzyna Jurzak podkreśliła w swoim wystąpieniu, że "nie jedna osoba - superbohater lub superbohaterka w komiksowej pelerynie, nie rektor lub jego pełnomocniczka, nie „siedmiu wspaniałych” z którymi od niedawna tworzę nowy uniwersytecki dział, ale cała nasza uniwersytecka wspólnota zobowiązała się wspierać tych, którzy z racji mechanizmów społecznych, mniej lub bardziej symbolicznych relacji władzy czy tradycyjnej hierarchii uniwersytetu, wymagają ochrony i zapewnienia im bezpieczeństwa". Laureatka wskazała, że na Uczelni to "każdy i każda z nas bierze odpowiedzialność za przeciwdziałanie szykanom i molestowaniu seksualnemu, które jest formą dyskryminacji, ale również nadużyciem władzy i zaufania".

Przyznaną Laudację Honorową Katrzyna Jurzak zadedykowała wszystkim dzielnym osobom, którym udzieliła wsparcia.

Poniżej dostępne jest nagranie podziękowań Katarzyny Jurzak za przyznaną Laudację Honorową, oraz zdjęcia z wręczenia nagrody w dniu 25 czerwca 2020 przez przewodniczącą Samorządu Studentów UJ, Marcelinę Kościołek.

Zobacz video galerię